Yeşil Kum Plajı'nı bulduk , Hawaii 🇺🇸Instagram.com/gezencan
Twitter.com/gezencan
Facebook.com/dunyayigezencan

Siz de benim gibi gönüllü İşlerde çalışmak isterseniz, başvurunuzu burdan yapabilirsiniz: https://www.workaway.info/invite/1CXX4833

Hawaii’de çok güzel yerler gezdim, gördüm ama bu kadarını beklemiyordum. Krater çukuru gibi eğimli tek parça bir kayadan yürünerek inilen, etraftaki bitki ve kayaların rengi gibi yeşil kumların olduğu bir plajda bulduk kendimizi. Karşınızda Papakōlea Plajı (Green Sand Beach) yani Yeşil Kum Plajı

Çiftlikteki arkadaşlarla Hawaii’nin en güneyindeki South Point atlayış noktasına gittik. Gruptaki kızlar burdan atlarken, biz erkekler seyrettik. Başka bir grupta ise takla atarak atlayanlar vardı. Okyanus suyunun rengi muhteşemdi, turkuaz. Atlanılan yerden yukarı çıkmak için ise çok uzun bir merdiven çıkmak gerekiyordu.

Hawaii’de evlerin çoğunluğu bahçeli, etrafı çitlerle örülü, kapısında KAPU (Girilmez), Uzak Durun, vb yazan, içinde köpek olan, meyve ağaçları ve çiçeklerin olduğu evler. Burada insanların en gereksinim duyduğu araç ise 4×4 tipler. Arazi engebeli olduğu için bazı yerlere normal araçlar çıkamıyor. Yanardağın bulunduğu dağlık bölge gibi..

Hawaii’nin en sevimli misafirleri su kaplumbağaları. Videolarda sık sık karşınıza çıkacak bu dev kaplumbağalar. Çünkü onlar insanlardan önce de burda vardı ve hep bu sahillere yumurtladılar. Bugün de bu ada onların evi. Pasifik Okyanusunun en eski sahiplerinden biri dev Hawaii kaplumbağaları..

Hawaii eyaletine hayatımda ilk kez geldim. Ne kadar kalacağım belli değil. Bir çiftlikte gönüllü işlerde çalışıyorum. Bu işi Workaway sitesinden buldum. Kaldığım yerde dünyanın farklı yerlerinden insanlarla zaman geçiriyorum. Hep beraber kampa, eğlenmeye, yürüyüşe, yüzmeye gidiyoruz. Hawaii’nin güzelliklerini çoğunluğu Avrupalı genç sırtçantalı gezginlerle keşfediyoruz.

Eğer ülkeleri turist gibi gezmek istemiyorsanız, otel odaları size göre değilse, bütçeniz kısıtlıysa, gerçek yerel hayat deneyimi ve acısıyla tatlısıyla bir kültürü tanımak istiyorsanız gönüllü işlerde çalışarak dünyayı gezmek mümkün.

Kaldığım çiftlikte bana aile boyu bir çadır verdiler. İçinde çalışma masası, koltuk, lamba, priz, sürekli elektrik bağlantısı (güneş enerjisi), yatak, yastık ve uyku tulumu var. Çiftlikte 2 köpek var. Bu köpeklerin banyosunu yapmak ve bakımı bende. Bunun dışında boyama, temel inşaat işleri ve bahçe işleri de yapıyoruz. Çiftlikte kalanların çoğu vegan. Burası et yemenin, alkol ve tütün ürünleri, hatta elektronik sigaranın yasak olduğu bir yer. Sebebi ise çiftlik sahipleri karı kocanın Hint öğretileri ve yaşam biçiminden çok etkilenmiş olması, bulundukları toprak parçasının kutsal olduğunu ve bir enerji taşıdığını düşünmeleri. Çift vegan değil vejetaryen bir hayat sürüyor.

Hawaii yerel kültüründe iki öge çok ön plana çıkıyor burda. Birincisi mahremiyete saygı, diğeri ise spiritüel inanış. Burda yaşayan hem Hawaiili hem sonradan göç etmiş Amerikalı veya Japon asıllı insanlar adanın pozitif enerjisi olduğuna ve adada negatif olayların olma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

Hawaii’nin içinde birden fazla ada vardır. Bir adalar topluluğudur, tarih değiştirme çizgisinin hemen yanında bulunur, ABD’nin 52 eyaletinden biridir. Benim bulunduğum ada en güneydeki Big Island (Büyük Ada). Buranın en büyük şehirleri Hilo, Kona ve Captain Cook. Adada aktif yanardağ mevcut. Yanardağdan dökülen lavların oluşturduğu kayalar üzerinde yaşıyoruz. Tüm doğa bu kayalıkların aralıklarına toprak dolup bitkilerin oluşmasıyla bugünlere gelmiş. Hawaii ABD ana karasında olmadığı için her türlü ürün buraya gemilerle gelir ve nakliye bedeli yüksek olduğundan hayat pahalılığına yansır. ABD ana karada hemen hemen her şey daha ucuzdur.

Hawaii adalarında doğada vahşi olarak yaşam süren tavuk, keçi, domuz gibi çiftlik hayvanları vardır. Avlanmak serbesttir. Balık tutmak da serbesttir. Hawaii’de yılan ve benzeri tehlikeli hayvanlar yoktur. Bu adada yağışlı tropik iklimin haricinde kurak, yarı kurak ve çöl iklimleri de var. Adanın farklı yerlerinde farklı coğrafi şekiller ve iklimler karşınıza çıkıyor. Adanın bir tarafı sürekli yağış alırken suya muhtaç kalan tarafları mevcut.

Hawaii’de çok renkli bir maceraya başladım. Bundan sonra da bu macerayı takip etmek için abone olursanız sevinirim. Hawaii’deki yaşamım, işim, ortamım, arkadaşlarım hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Buraya nasıl gelinir, nerde kalınır, nasıl iş bulunur, hangi şartlar gerekli, ne kadar bir bütçe lazım, zorlukları, gereklilikleri hakkında her videoda bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Hawaii hakkında daha çok konuşacağız. İyi seyirler. Aloha !

source

31 comments

  1. Çok güzel anılar biriktiriyorsun gerçekten insan hayran kalıyor. Muhteşem bir manzaralar, harika plajlar, güzel mi güzel palmiyeler, şaşaalı doğa ahhhh ahhhh. Tüm Hawaii videolarını soluksuz büyük bir keyifle izledim ve hemen abone oldum gelecek videoları da sabırsızlıkla bekleyeceğim. Yalnız merak ettiğim konu hiçbir Hawaii videonda oradaki Büşra yok. Büşra ile de bi video çekersin diye merak etmiştim. Ayrı yerlerde misiniz dicem de instagramda o senden bahsediyor hep. Bu videoların içerisinde olmaması beni bayağı şaşırttı. Farklı gruplarla takılıyorsunuz sanırım gezerken ayrı takıldığınızdan dolayı videolarda yok desek çalıştığın kaldığın yerde de hiç videolara denk gelmemiş gerçekten şaşırtıcı. Yani belki de o videolarda bulunmak istemiyordur arka planda neler var bilemiyoruz. Neyse çok merak ettim. Neşeniz bol olsun tadını çıkarın 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.